Maria Puusaari

Viulisti - Violinist

Tässä on tietoa tulevista ja menneistä esiintymisistäni.
Here You can find info about the upcoming and past performances.

Lohtaja Church Festival, Lohtaja, Finland
with Soli Deo Gloria Ensemble
28.7.2017 at 19
29.7.2017 at 18
30.7.2017 at 15

Jyrki Linjama: Kolme kirjettä Laestadiukselle (world premiere)

Time of Music, Viitasaari, Finland
With Uusinta Ensemble
7.7.2017 at 19, Viitasaari Church
Sebastian Hilli: Paraphrase II - ”Giant Steps and Eden Acid”

Silence Festival, Kaukonen, Kittilä, Finland
8.6.2017 at 18
9.6.2017 at 18
with Uusinta Ensemble & Kallo Collective
Georges Aperghis: Requiem Furtif
Georges Aperghis: Retrouvailles
Georges Aperghis: I.X.
Särestöniemi, Kittilä, Finland
10.6.2017 at 12 and 15
Minna Leinonen: Kahdessa maailmassa eläjät
Juha T. Koskinen: Seppia
Béla Bartók: Contrasts

The First Temptations Tour
15.5. at 18.30 Kankaanpääsali, Kankaanpää
26.5. at 18, Alvarin sali, Suomussalmi
27.5. at 15, Lääninhallitus-talo, Oulu
28.5. at 15, Nikolainsali, Jyväskylä
29.5. at 19, Taidemuseo Veturitalli, Salo

with Sonja Fräki and Eeva Rysä
Joonas Kokkonen: Piano Trio
Jukka Koskinen: Pianotrio
Osmo Tapio Räihälä: Temptations (world premiere)
Aarre Merikanto: Trio A minor

13.5.2017 at 19, Salakuuntelu, Bar Vakiopaine, Jyväskylä, Finland
Outi Tarkiainen: Kunnes kivi halkeaa
Osmo Tapio Räihälä: (G)astronomia
Osmo Tapio Räihälä: Garden Wind (first public performance)

23.4.2017 at 15, The First Temptations, Musiikkitalo, Helsinki, Finland
with Sonja Fräki and Eeva Rysä
Joonas Kokkonen: Piano Trio
Jukka Koskinen: Pianotrio
Osmo Tapio Räihälä: Temptations (world premiere)
Aarre Merikanto: Trio A minor

10.4.2017 at 19, Love & Philosophy, ForumBox, Helsinki, Finland
Helmut Lachenmann: Toccatina
Alvin Lucier: Group Tapper
Alvin Lucier: Love Song

30.10.2016 at 18, Landscapes in Green and White, Viikki Church, Helsinki, Finland
Karlheinz Essl: Resonavit (Finnish premiere)
Juhani Nuorvala: Toivo

9.10.2016 at 15, The Silence of the Woods, Tulindberg Hall, Oulu, Finland
with Uusinta Ensemble
Elena Mendoza: Nebelsplitter
Juha Pisto: Kaiyu-shiki
Sebastian Hilli: Paraphrase II (Giant Steps and Eden Acid) (world premiere)

16.9.2016 at 21, Late Night Chamber Music FRSO, Musiikkitalo, Helsinki, Finland
with Hannu Vasara, Pisku Ristiluoma and Tuomas Lehto
Esa-Pekka Salonen: Homunculus

12.9.2016 at 19, Aino Ackté Chamber Festival, Kallio Church, Helsinki, Finland
with Sonja Fräki and Eeva Rysä
Mélanie Bonis: Soir - Matin
Aarre Merikanto: Trio A minor
Maurice Ravel: Piano Trio

22.8.2016 Art Goes Kapakka, Manala, Helsinki, Finland
with Sonja Fräki and Eeva Rysä
Ludwig van Beethoven: Piano Trio op. 97 ”Archduke”
Mélanie Bonis: Soir - Matin
Aarre Merikanto: Trio A minor

11.6.2016 at June in Buffalo
Workshop

8.6.2016 at June in Buffalo, Slee Hall, Buffalo, USA
with Uusinta Ensemble
Chinary Ung
Joshua Fineberg
Hanna Eimermacher

9.5.2016 at 19, Tulkinnanvaraista, G18 Hall, Helsinki, Finland
Perttu Haapanen: Lost Boys
Alexander Khubeev: The Whisper of Phoenix
Jagoda Szmytka: Körperwelten
Hikari Kiyama: Death Metal Rock with Headbang

16.4.2016 at 14.00, Tampere Biennale, Old Library House, Tampere, Finland
with Timo Kurkikangas
Memories & Expectations
Hannu Pohjannoro: Hiljaisuuteen
Sampo Haapamäki:
Logo
Outi Tarkiainen: Kunnes kivi halkeaa
Osmo Tapio Räihälä: (G)astronomia (world premiere)
Sauli Zinovjev: Arco
Perttu Haapanen: Lost Boys (world premiere)
Jovanka Trbojevic: Usko


28.3.2016 at 14, Rupla, Helsinki
Niilo Tarnanen: Ob

12.3.-17.3.2016 ”Osmo Tapio Räihälä & Vuokin keisari” tour, Suomussalmi (Alvari Hall), Kajaani (Wanha kerho), Valtimo (Kuntalaisten talo), Nurmes (Hannikainen Hall), Finland
Korvissa soi! Ensemble
Osmo Tapio Räihälä:
Damballa
Vuokin keisari
Zénith
Maurice Ravel: Sonata for Violin and Cello

8.2.2016 at 19.30, Musiikkitalo, Helsinki, Finland
Uusinta Ensemble
Max Savikangas: Azonal (World premiere)
Oscar Bianchi: Partendo (Finnish premiere)

5.2.2016 at 20.30, Theaterhaus 2, Stuttgart, Germany
Uusinta Ensemble at ECLAT
Sami Klemola: Peak
Ville Raasakka: Vanishing Point
Oscar Bianchi: Partendo (World premiere)

23.1.2016 at 19.00, Savoy Theatre, Helsinki, Finland
¡Flamencos! with Emilia Aho & Katja Lundén Company

5.1.2016 at 19.00, Wäinö Aaltonen Museum, Turku, Finland
with Sonja Fräki & Eeva Rysä
Aarre Merikanto: Trio A minor
Ludwig van Beethoven: Piano Trio nr. 7 op. 97, ”Archduke

4.12.2015 at 20, Vapaan taiteen tila, Helsinki, Finland
Sound-Object-Body-Sound II
Jagoda Szmytka: Körperwelten

30.11.2015 at 19.30, Musiikkitalo, Helsinki, Finland with Uusinta String Quartet & Sibelius Academy students
Klang concert series
Sara Lindahl: Between Time and Infinity
Aino Tenkanen: Guitar Quartet
Gabriel Williams: String Quartet nr. 5
Jouni Hirvelä: Saraceno Impressions
Veli-Matti Puumala: Capriccio

4.10.2015 at 15.00, Amos Anderson Art Museum, Helsinki, Finland with Zagros Ensemble & Mia Heikkinen
Juha T. Koskinen: Sogni di Myôe
Claude Debussy: Le Martyre II nr. 2, 3 & Le Martyre III nr. 5

5.9.2015 Finnish National Opera, Helsinki, Finland with Uusinta Ensemble
(Ung Nordisk Musik)

4.9.2015 Balder Hall, Helsinki, Finland with Zagros Ensemble
(Ung Nordisk Musik Festival)

31.8.2015 Musiikkitalo, Helsinki, Finland with Suomen Solistiyhdistys
(Klang concert series)
Alexander Khubeev: The Whisper of Phoenix (Finnish premier)
Sampo Haapamäki: Logo

24.8.2015 Musiikkitalo, Helsinki, Finland with Uusinta Ensemble
Jouni Hirvelä: Macbeth Fragments (world premiere)
Jouni Hirvelä: Saraceno Impressions

25.4.2015 Hakasalmen huvila, Helsinki, Finland with Suomen Solistiyhdistys
Jean Sibelius
Aarre Merikanto

11.2.2015 Ritarihuone, Helsinki, Finland with Uusinta Ensemble
(Musica nova Festival)
Riikka Talvitie (world premiere)
Christian Winter Christensen

30.1.2015 Kaustinen, Finland with Uusinta Ensemble
Veli-Matti Puumala
Helmut Lachenmann

11.1.2015 Graz, Austria with Uusinta Ensemble
Jagoda Szmytka
Ville Raasakka
Michael Maierhof

6.11.2014 Musiikkitalo, Helsinki
Ludwig van Beethoven:
Sonata nr. 8 op. 30 G major
Richard Strauss:
Sonata op. 18 E flat major
Osmo Tapio Räihälä:
Three Sketches for Stephan Dill (world premiere)
Beat Furrer:
Lied

27.9.2014 Tallinn
Beat Furrer:
Lied
Works by Estonian composers

17.9.2014 Loftet, Oslo
Osmo Tapio Räihälä:
Seurat I (f.p. in Norway)

14.9.2014 Sellosali, Espoo
Works by Beat Furrer

13.9.2014 St.Petersburg
Beat Furrer:
Lied

10.8.2014 Piiparila, Kirkkonummi
Ludwig van Beethoven:
String Quartets

4.7.2014 Time of Music, Viitasaari
Jovanka Trbojevic:
Opera Absurdium

3.7.2014 Time of Music, Viitasaari
Perttu Haapanen:
Rain Songs

2.7.2014 Time of Music, Viitasaari
Jovanka Trbojevic:
Opera Absurdium (world premiere)

1.7.2014 Time of Music, Viitasaari
Sampo Haapamäki:
Logo (f.p. in Finland)
Sandeep Bhagwati:
Illusies van harder en zacht (f.p. in Finland)
Magnus Lindberg:
Quintetto dell’estate

30.6.2014 Time of Music, Viitasaari
Osmo Tapio Räihälä:
La trace de Karo

10.5.2014 Mostra Sonora Festival, Valencia
Ramon Lazkano:
Wintersonnenwende-3, Lur-Itzalak & Egan-2

27.4.2014 Musiikkitalo, Helsinki
Melanie Bonis: Soir-Matin
Osmo Tapio Räihälä:
Les Oréades (world premiere)
Maurice Ravel:
Piano Trio

18.4.2014 7 World Trade Center, New York
Reading session with young composers

16.4.2014 The Kitchen, New York
Alexander Khubeev: Sounds of the Dark Times
Joan Arnau Pàmies:
[IVflbclVlvln_c]
Hikari Kiyama: Joruri Death Metal (world premiere)
Ilari Kaila:
Kellojen kumarrus
Sampo Haapamäki:
Connection

12.4.2014 Tampere Cathedral, Tampere Biennale
Veli Kujala:
CybOrgan

12.4.2014 Old Library House, Tampere Biennale
Timo Alakotila: Ilmari 24
Max Savikangas:
Gene-enhanced Väinämöinen Sings Cyborg Joukahainen into the Black Hole of Virtual Space

10.4.2014 Tampere Hall, Tampere Biennale
Antti Auvinen: Kaarea
Antonin Servière: Kumahdukset (world premiere)
Kimmo Kuokkala:
Ocra

8.2.2014 Oulu
(with Reeta Maalismaa, violin)

Béla Bartòk: Duos
Osmo Tapio Räihälä:
Rampant

19.1.2014 Musiikkitalo, Helsinki
Osmo Tapio Räihälä: Zen & Concerto for Oboe and String Orchestra